TISKOVÁ ZPRÁVA


      
13. 5. 2024

Filmové výstavy na zámku ve Zlíně představí práce Zdeňka Rozkopala a Ondřeje Brýny

Zlínská Galerie Václava Chada ve spolupráci se Zlín Film Festivalem připravila hned dvě výstavy s filmovou tematikou. „Mezi filmem a malbou“ ukáže široký tvůrčí záběr scénografa, výtvarníka a režiséra Zdeňka Rozkopala, který 40 let působil na kudlovských ateliérech. „MEZI-FÁZE“ představí projekty mladého umělce Ondřeje Brýny, který kombinuje tradiční umělecké formy a nová média. Obě výstavy budou zahájeny v pátek 31. května v 17 hodin. Po dobu konání festivalu budou mít rozšířenou otevírací dobu.

Mužem mnoha profesí lze určitě nazvat Zdeňka Rozkopala. Svůj tvůrčí život spojil se zlínskými filmovými ateliéry, kde pracoval nejen jako filmový architekt, ale i jako výtvarník, kostýmní návrhář, autor námětu, scenárista nebo režisér. Spolupracoval s Karlem Zemanem, Hermínou Týrlovou, Josefem Pinkavou, Karlem Kachyňou, Filipem Renčem a mnoha dalšími tvůrci a je spojen s desítkami filmů a seriálů. „Osudem se mu pak stal žánr filmů pro děti a mládež,“ uvedla Miroslava Ptáčková, kurátorka výstavy. „Jeho výtvarný rukopis má svůj rozpoznatelný charakter, zároveň však věrně slouží látce a jejímu pojetí a ve vrcholných případech ji obohacuje o snový poetický rozměr.“

Kromě filmové práce se Zdeněk Rozkopal věnoval také volné tvorbě grafické a malířské, scénografické práci pro divadlo, řezbářství, sochařství, návrhům muzejních a festivalových expozic, knižním i novinovým ilustracím. U příležitosti výstavy a k připomenutí letošního 100. výročí od Rozkopalova narození připravil Zlín Film Festival publikaci „Skrytá tvář filmového architekta“, která bude uvedena na vernisáži.

K výstavě „Mezi filmem a malbou“ je připravený i další doprovodný program. V úterý 4. června v 16 hodin se uskuteční přednáška „Objektivem času: Umění, film a jeho historie ve Zlíně“, ve čtvrtek 22. srpna v 17 hodin proběhne dernisáž spojená s komentovanou prohlídkou s Michalem Rozkopalem a kurátorkou výstavy Miroslavou Ptáčkovou. Výstava potrvá do 25. srpna.

Druhou výstavou je „MEZI-FÁZE“, kterou do Zlína přiváží talentovaný Ondřej Brýna, student FAMU se schopností překračovat tradiční hranice mezi různými uměleckými formami. Unikátní kolekce z oblastí loutkové animace, filmové tvorby a scénografie zahrnuje i autorovy nejznámější projekty, včetně animovaných videoklipů „Kouření je hnusný zvyk" pro Pokáče a „Roboti" pro plzeňskou kapelu Garyho Hausbót.

Výstava dává možnost nahlédnout do zákulisí tvůrčího procesu a vidět, jak Ondřejova vášeň pro příběh a postavy ožívá na scéně i plátně. Poskytuje hlubší vhled do jeho kreativní mysli a pracovního procesu, přičemž je inspirací pro všechny, kteří mají zájem o křižovatku tradičních uměleckých forem a nových médií. Každá fáze tvorby odhaluje nekonečné možnosti uměleckého vyjádření,“ přiblížila Miroslava Ptáčková.

K vidění bude více než 30 scén z loutkových animovaných filmů, 60 loutek a nespočet zarámovaných skic, návrhů, fotografií a obrazů, multimediální instalace a videoprojekce i ukázky postupů tvorby animovaných loutkových filmů.

Zájemci o setkání s autorem budou mít příležitost nejen při vernisáži, ale také na komentované prohlídce výstavy ve čtvrtek 13.  června v 17 hodin. Výstava pak potrvá do 14. července.
Obě výstavy jsou přístupné v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku, a to od středy do pátku a v sudé neděle, vždy od 13 do 17 hodin. Po dobu trvání Zlín Film Festivalu je ve dnech 30. 5.-5. 6. otevřeno od 10 do 17 hodin, pouze 3. 6. bude otevřeno od 13 do 17 hodin. Vstupné na výstavu je ve výši 70 Kč, pro děti od 6 do 15 let, studenty a seniory 50 Kč, děti do 6 let a držitelé průkazů ZTP a ZTP/P mají vstup zdarma. Školní skupiny platí vstupné 40 Kč, pedagogický doprovod je zdarma.

Výstava je realizována za podpory Státního fondu kultury ČR, Zlínského kraje a Statutárního města Zlína.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.gvch.cz.

 
Kontakt pro média
Kateřina Martykánová
e-mail: martykanova.katka@gmail.com
tel.: 602 576 870