Marie Blabolilová, Anežka Kovalová, Miroslav Koval, Ivan Ouhel, Michal Ranný, Svatopluk Slovenčík, Petr Šmaha
Výstava Jiří John – Cestou spojeni, představuje dílo jednoho z nejvýraznějších českých umělců druhé poloviny 20. století. Jiří John (1923–1972) se ve své tvorbě soustavně vracel k motivům krajiny a přírodních struktur. Zobrazený svět v jeho díle není jen kulisou, ale samostatným organismem – živým prostorem pro vnímání rytmu, řádu i pomíjivosti.
Výstavní koncepce nabízí možnost sledovat vývoj Johnovy tvorby ve třech klíčových oblastech díla. První z nich je věnována raným kresbám a malbám, které dosud nebyly představeny v takovém rozsahu – a to navíc zasazené do širšího kontextu jeho celoživotní tvorby. Tato část výstavy přibližuje začátky umělcova výtvarného myšlení, zakořeněného v rodném prostředí. Druhá část je zaměřena na grafickou tvorbu, v níž se začíná systematicky věnovat analýze přírodních motivů a struktur. Skrze detailní pozorování a fragmentaci se přibližuje vizuálnímu řádu světa. Třetí celek expozice tvoří malby, v nichž se krajina proměňuje v prostor vnitřního řádu a vizuální meditace. Vedle motivů krystalů a geologických struktur se objevují také zátiší, ateliérové kompozice i krajiny abstrahované do podoby obrazových znaků. Autor zde tematizuje cyklický pohyb přírody. Malby propojuje výrazná duchovní rovina a hluboký vztah ke světu kolem nás jako prostoru neustálé proměny – místu, kde se zrcadlí konečnost i obnova.
Další část výstavy je věnována výběru autorů, kteří prošli výukou kresby a grafiky Jiřího Johna na AVU. Ačkoliv nevedl vlastní ateliér, jeho působení bylo mimořádně silné a formovalo celou generaci výrazných umělců. Vedl své studenty k citlivému vnímání světa, důrazu na řád, soustředění a hloubku prožitku – hodnoty, které se odrážejí nejen v jejich tvorbě, ale i v celkovém přístupu k umění. Ve výběru jsou zastoupena díla Marie Blabolilové, Anežky Kovalové, Miroslava Kovala, Ivana Ouhela, Michala Ranného, Svatopluka Slovenčíka, Petra Šmaha. Jejich práce propojují mimo jiné i vnitřní senzitivitu, krajinné motivy, smysl pro strukturu i prostor ztišení – přístupy, které sdíleli s tímto pedagogem, ale i jako s hluboce inspirativní osobností.
Výstavu uspořádala Galerie Václava Chada ve Zlíně ve spolupráci s Nadací Adrieny Šimotové a Jiřího Johna. Nadační fond Čestmíra Vančury, který uchovává významnou část jeho díla, poskytl k výstavě klíčové zápůjčky. Jeho úsilí o zpřístupnění těchto děl široké veřejnosti napomáhá uchování kulturní paměti pro další generace. Další zápůjčky pro výstavu byly realizovány ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, Collective Art otevřeným podílovým fondem, s umělci a jejich rodinami a se soukromými sběrateli.
Výstavním projektem Jiří John – Cestou spojeni chceme nejen přiblížit vývoj a význam výjimečné tvorby, ale zároveň zachytit jeho trvající vliv – nejen v rovině vizuální, ale i v tom, jak vnímáme svět kolem nás. Obrazový příběh ukazuje autora jako tvůrce, který spojoval osobní zkušenost s univerzálním jazykem výtvarného umění a skrze krajinu a její struktury hledal cestu k hlubšímu porozumění. Zároveň vystavený soubor děl otevírá prostor k vnitřnímu zastavení, kontemplaci a citlivějšímu vnímání skutečnosti. Není pouhou vizuální reflexí přírody – je způsobem myšlení, způsobem bytí. Tvorba Jiřího Johna vyzývá k hledání rovnováhy mezi člověkem a přírodou, k návratu k sobě samému, k trpělivosti, klidu, vnitřnímu řádu a vnímavosti ke strukturám světa, které často zůstávají skryté pod povrchem. Kurátorský výběr přináší také nový vhled do rané tvorby, čímž rozšiřuje porozumění jeho výtvarnému vývoji a nabízí inspirativní paralely s tvorbou autorů, které jeho výtvarný a lidský přístup ovlivnil.
V dílech Jiřího Johna mizí hranice mezi pozorováním a prožíváním – jsou současně analýzou i básní, obrazem i zrcadlem. Jsou cestou.
Miroslava Ptáčková