ONDŘEJ BRÝNA - MEZI-FÁZE
Galerie Václava Chada ve spolupráci se 64. Zlín Film Festivalem – mezinárodním festivalem filmů pro děti a mládež, představuje MEZI-FÁZE, autorskou výstavu talentovaného dvacetiletého umělce Ondřeje Brýny, který začal svou uměleckou dráhu na Multimédiích Střední odborné škole obchodu, užitého umění a designu v Plzni a nyní pokračuje ve studiu na FAMU na Katedře animované tvorby. Do Zlína přináší unikátní kolekci svých prací v oblastech loutkové animace, filmové tvorby a scénografie.
Výstava nabízí exkluzivní příležitost prozkoumat autorovy nejznámější projekty, včetně animovaných videoklipů „Kouření je hnusný zvyk" pro Pokáče a „Roboti" pro plzeňskou kapelu Garyho Hausbót. Mezi další vystavované práce patří „Zvládání vzteku", film reflektující životní situace plné stresu a vnitřní agrese, a „Milý Franzi", příběh zachycující posledních 10 let života Franze Kafky, který se zabývá tématy životní vášně, lidské zoufalosti, lásky a naděje. Dále „Don´t lose your pencil…", animace zkoumající, co se stane, když tužka spadne na zem, vytvořená během jednoho týdne jako závěrečná zkouška, a jeho první animace s názvem „Rat Trap“, která propojuje záběry živé kočky a animované krysy. Vzniká tak jedinečná možnost nahlédnout do zákulisí tvůrčího procesu a vidět, jak Ondřejova vášeň pro příběh a postavy ožívá na scéně i plátně.
MEZI-FÁZE představuje kreativitu, inovaci i Ondřejovy schopnosti překračovat tradiční hranice mezi různými uměleckými formami. Výstava ukazuje nejen jeho technickou dovednost a uměleckou vizi, ale také schopnost vtáhnout diváky do fascinujících příběhů skrze loutky a animaci. S více než 30 vystavenými scénami z loutkových animovaných filmů, 60 loutkami a nespočtem zarámovaných skic, návrhy, fotografiemi a obrazy, doplněnými o multimediální instalace a videoprojekce a ukázky postupů tvorby animovaných loutkových filmů, představuje tento projekt jedinečný průřez tvorbou.
Výstava je tak nejen estetickým zážitkem, ale poskytuje hlubší vhled do umělcovy kreativní mysli a pracovního procesu, přičemž je inspirací pro všechny, kteří mají zájem o křižovatku tradičních uměleckých forem a nových médií. Každá fáze tvorby odhaluje nekonečné možnosti uměleckého vyjádření.
Miroslava Ptáčková