Opět spolu - 10 let Galerie Václava Chada
Deset let, během kterých se Galerie Václava Chada (GVCh) stala neodmyslitelnou součástí kulturního života Zlína. Deset let plných kreativity, inspirace, vášně a vzrušujících vizuálních příběhů, které galerie nabídla všem svým návštěvníkům. K oslavě tohoto významného milníku je připravena výstava Opět spolu - 10 let Galerie Václava Chada, jež představuje autory, kteří svými díly rezonovali v našich prostorách během poslední dekády.
Výstava Opět spolu je naším poděkováním všem umělcům, kteří v průběhu let sdíleli své neobyčejné vizionářství s GVCh. Každý z více než 80 vystavujících autorů zde vtiskl kus svého nitra, syrovou upřímnost a odvážnou esenci, čímž přispěl k tvorbě bohaté mozaiky uměleckých zážitků, které galerie nabídla širokému publiku. Umělci, jejichž díla se zde vystavovala, se stali součástí naší nezapomenutelné cesty a jejich tvorba obohatila nejen umělecký svět, ale i životy všech, kteří měli možnost tato díla spatřit.
Od svého založení GVCh uspořádala 75 výstav a stala se místem setkávání, objevování i hlubokého dialogu mezi uměním a diváky. Každá výstava byla pečlivě připravena s cílem propojit minulost s přítomností, historii s aktuálními společenskými tématy, a nabídnout prostor pro otevřené diskuze o umění. Tato výjimečná platforma se neustále rozvíjí a její poslání je i nadále přinášet tvůrčí odvahu a nebojácnost, stejně jako to dělal její patron Václav Chad. Galerie úzce navazuje na jeho odkaz a umělecké i lidské hodnoty tím, že do svého výstavního programu zařazuje tvůrce, kteří mají podobnou odvahu a vizi. Chadův život a tvorba jsou ztělesněním principu, že umění může být nejen krásné, ale i nositelem silného poselství a morální integrity. Tato filozofie prostupuje i současný koncept galerie, která vyhledává umělce, jejichž díla přesahují pouhou estetiku a otevírají otázky o lidské svobodě, identitě, společenské odpovědnosti a proměnách dnešní doby. Na tuto tradici se galerie zaměřuje i prostřednictvím znovuoživení odkazu umělců spojených se Zlínem, především absolventů Školy umění, která vznikla při Baťových závodech. Tato instituce byla významným uměleckým fenoménem své doby, formujícím osobnosti, jako byli Václav Chad, Jan Rajlich, Miroslav Šimorda, František Chmelař a další. Její absolventi představovali generaci, která do uměleckého světa vnesla nejen vysokou profesionalitu, ale také ochotu překračovat konvenční hranice tvorby a společnosti.
Právě odkaz Školy umění je pro GVCh důležitým bodem propojení mezi minulostí a současností. Absolventi této školy byli často průkopníky nejen ve své umělecké tvorbě, ale i v občanském životě, a jejich práce rezonují s Chadovou odvahou a principy. Proto pravidelně prezentujeme výstavy, které nejenom připomínají tyto umělce, ale i jejich vliv na dnešní generaci tvůrců. Díky této snaze vytváříme prostor pro umělecký dialog mezi minulostí a přítomností, kde díla absolventů Školy umění nacházejí své místo vedle prací současných umělců. Jejich díla, často odrážející odvážné a originální přístupy, zpochybňují zažité normy a přinášejí nové pohledy na svět. Výstava tedy nejen oslavuje minulé úspěchy, ale také vyjadřuje naději do budoucnosti – že galerie bude i nadále místem, kde se setkávají kreativní duše a kde umění klade otázky a inspiruje k hlubšímu zamyšlení.
Během následujících měsíců budou galerijní prostory zářit energií děl umělců, kteří přispěli k jejich jedinečné atmosféře. Výstava je poctou desetiletí plného tvůrčího rozkvětu, společenské angažovanosti a nesčetných vizuálních zážitků, které naplnily naše životy. Je to také výraz vděku všem, kteří s námi tuto cestu sdíleli – zakladatelům, kmenovým zaměstnancům, spolupracovníkům, umělcům, podporovatelům i veřejnosti, kteří se stali součástí tohoto společného příběhu.
Těšíme se na další desetiletí naplněné uměleckou invencí, novými podněty a dalšími vizuálními dobrodružstvími. Společně s umělci a návštěvníky budeme pokračovat ve vytváření světa plného barev, příběhů a prožitků, které dělají umění tak neodmyslitelnou součástí našeho života.
Miroslava Ptáčková
Vystavující autoři:
Bachůrek Dominik, Baklík Petr, Beran Alex, Beránek Jiří, Born Adolf, Brunton Vladimír, Chad Václav, Christo Karolína, Chmelař František, Cigler Václav a Motyčka Michal, Czepcová Irena, Červenka Rudolf, Doubnerová Jiřina, Dvorská Šípová Zuzana, Fibichová Zdena, Fusková Zdeňka, Gabriel Michal, Gottlich Miroslav, Hábl Patrik, Hanke Radim, Havlíčková Taťána, Hudeček Otakar, Jarcovják Lubomír, Jarcovják Vladimír, Janouškovec Pavel, Karlík Viktor, Kodovská Marie, Koblasa Jan a Sonia Jakuschewa, Kosková Hammid Petra, Kosek Pavel, Kovařík Slavoj, Koval Miroslav, Kovalová Anežka, Kožušková Lívia, Křižka Martin, Kubelková Zuzana, Lakomá Adéla, Lhotáková Gabriela, Libenský Stanislav a Brychtová Jaroslava, Macháček Zdeněk, Macho Palo, Minxová Anna, Navrátil František, Nepraš Karel, Nikl Petr, Nováková Eva, Padrtová Ludmila, Pášma Michal, Petr Jakub, Ptáčková Miroslava, Prchalová Vendulka, Preisner Pavel, Prokop Tomáš, Prokopjuk Rostislav, Rajlich Jan, Rajlich Jan ml., Regal Jan, Rozkopal Zdeněk, Schmidtová Milada, Schmidtová Natálie, Seydl Zdeněk, Sudek Josef, Slovenčík Jan, Slovenčík Svatopluk, Spružinová Michaela, Stanický Petr, Stöhr František, Šestáková Ivana, Šimorda Miroslav, Šimotová Adriena, Štefánková Barbora, Štreit Jindřich, Švanda Martin, Tománek Zdeněk, Trčková Lenka, Valenta Milan, Valner David, Volráb Marian, Zlín Karel, Žák Václav