TISKOVÁ ZPRÁVA

   
Opice, kresby Petra Nikla ze znělky filmového festivalu, vystavuje galerie na zlínském zámku

Opice, známé ze znělky i plakátů Zlín Film Festivalu, jejichž autorem je zlínský rodák Petr Nikl, představuje Galerie Václava Chada na zámku ve Zlíně. Hravou výstavu, která je součástí doprovodného programu festivalu, zahájí slavnostní vernisáž ve čtvrtek 24. května v 17 hodin. Výstava je pak přístupná až do 26. srpna. Po dobu trvání festivalu bude mít rozšířenou otevírací dobu.

S malou výsečí díla umělce Petra Nikla se mohou od května setkat návštěvníci zlínské Galerie Václava Chada. Petr Nikl, muž mnoha tvůrčích profesí, je malířem, grafikem a výtvarníkem, ale také autorem koncepcí výstav, ilustrátorem a autorem knih, hudebníkem, scénografem, hercem či performerem. Již druhým rokem se s jeho tvorbou setkávají návštěvníci Zlín Film Festivalu – je autorem kreseb opic, ze kterých vychází festivalový vizuál. A právě tyto opice v nejrůznějších podobách, výrazech a pozicích, jsou tématem výstavy na zlínském zámku.

„Jsme plody stejného světa, s očima stejně hlubokýma, s ušima stejně nastraženýma, dýcháme jeden vzduch, spíme pod vesmírnou klenbou a přitom jsme všichni neustále sami sebou,“ poeticky zve na výstavu „Opice“ sám Petr Nikl.

Kresby opic, které jsou na výstavě k vidění, se dočkaly také knižního zpracování. Kniha „Jinotaje opic“ sklidila úspěch u čtenářů i u odborné kritiky. V roce 2017 byla nominována na cenu CZECH GRAND DESIGN 2017 a v roce 2018 získala ocenění Zlatá stuha, udělované nejlepším tvůrcům literatury pro děti a mládež.

Výstava „Opice“ Petra Nikla je součástí doprovodného programu Zlín Film Festivalu a v době jeho konání (25. května – 2. června) je přístupná v Galerii Václava Chada ve 3. nadzemním podlaží zlínského zámku denně od 10:00 do 18:00 hodin. Po skončení festivalu bude přesunuta o poschodí níž do prostor výstavy Orbis Pictus Play a bude otevřena od úterý do pátku od 14:00 do 17:00 hodin, v sobotu od 10:00 do 17:00 a v neděli od 14:00 do 17:00 hodin.

Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.

O autorovi:
Petr Nikl (*1960 ve Zlíně) je výrazný český malíř, grafik, výtvarník, autor koncepcí interaktivních výstav, ilustrátor a autor knih, hudebník, scénograf, herec a performer. Absolvoval Střední umělecko-průmyslovou školu v Uherském Hradišti a Akademii výtvarných umění v Praze.
Byl zakládajícím členem dnes již neexistující umělecké skupiny Tvrdohlaví. V roce 1995 získal Cenu Jindřicha Chalupeckého, prestižní ocenění pro mladé české výtvarné umělce do 35 let. Je autorem koncepcí celé řady interaktivních výstav včetně Orbis Pictus Play, která je umístěna v prostorách zámku ve Zlíně.
Jeho knihy získaly řadu ocenění, vč. Magnesia litera v kategorii dětských knih v roce 2008 pro knihu Záhádky a Zlaté stuhy 2018 pro knihu Jinotaje opic.
Jako hudebník získal hudební cenu Anděl 2004 v kategorii alternativní hudby.
Jeho výtvarná díla jsou zastoupena ve veřejných i soukromých sbírkách v ČR a zahraničí, například v Národní galerii v Praze, Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, Galerii výtvarného umění v Olomouci, Moravské galerii v Brně, galerii Audabiag a mnoha dalších.