TISKOVÁ ZPRÁVA 20. 6. 2017
Komentovaná prohlídka v galerii na zámku ve Zlíně přiblíží obrazy Theodora Pištěka
Rozšířený zážitek z výstavy obrazů oskarového výtvarníka Theodora Pištěka nabízí její komentovaná prohlídka vedená kurátorem Martinem Dostálem. Prohlídka se uskuteční v Galerii Václava Chada, kde aktuálně výstava probíhá, ve středu 28. června v 17 hodin. Expozice samotná je otevřená až do 18. srpna.
Theodor Pištěk je veřejnosti spíše známý jako kostýmní výtvarník, vždyť za filmové kostýmy získal i cenu americké filmové akademie Oscar (za film Amadeus) a francouzského Cézara (za film Valmont). Oblékal také postavy z filmů a seriálů jako Tři oříšky pro Popelku, Marketa Lazarová, Postřižiny, Arabela či Návštěvníci. Méně známá je jeho výtvarná tvorba, přitom patří k nevýznamnějším současným českým malířům a k nejuznávanějším tvůrcům v kontextu světového fotorealismu. A právě tuto stránku díla Theodora Pištěka představuje retrospektivní výstava obrazů v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku.
Expozice obsahuje díla zapůjčená od soukromých sběratelů, významných galerií v ČR i přímo od samotného autora a řadí se tak k největším přehlídkám jeho díla vůbec. Komentovaná prohlídka
je příležitostí, jak se o jednotlivých obrazech i o autorovi dozvědět více informací v souvislostech. Druhá z celkem tří plánovaných komentovaných prohlídek se uskuteční 28. června v 17 hodin
a povede ji kurátor výstavy Martin Dostál. Výstava je běžně otevřena až do 18. srpna, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin nebo podle individuální domluvy.
Další podrobnosti o zlínském zámku i Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz.
O výstavě
„Charakteristickým se pro Theodora Pištěka stal svět automobilových závodů, které dokázal zachytit v sugestivních detailech. V jeho obrazech cítíme rovněž obdiv ke klasickým etapám evropského malířství. Láká ho vícevrstevnaté vizuální vyprávění s množstvím různých odkazů k umění i okolnímu světu,“ popisuje Pištěkovu tvorbu kurátor výstavy Martin Dostál.
„Jedním z klíčových témat je také svět filmu a jeho hra na fikci a skutečnost. Šálení smyslů, kterými nás svět obklopuje, jeho krása i pomíjivost, prostupnost detailů a celku, zkoumání pravosti i pravdy, to jsou nosné prvky Pištěkova díla. Jdou z obrazů do filmu a do reálného života i naopak. A generují nekonečno Pištěkových obrazů, které nám mimo jiné kladou otázky po smyslu života a po smyslu umění, které v něm má nezastupitelné místo,“ zve na nevšední výstavu kurátor Dostál.
Výstava byla součástí doprovodného programu 57. ročníku Zlín Film Festivalu, který se letos konal od 26. května do 3. června. Na závěrečném slavnostním ceremoniálu bylo panu Pištěkovi předáno ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti.
O autorovi
Theodor Pištěk (* 25. října 1932, Praha) je malíř, kostýmní výtvarník, scénograf a bývalý automobilový závodník. Je synem herce Theodora Pištěka a herečky Marie Ženíškové. Po svých prapředcích zdědil výtvarný talent i lásku k automobilům. Jeho pradědečkem byl malíř František Ženíšek, dědeček Julius Ženíšek byl zástupcem letecké firmy Wright a zakladatelem a majitelem firmy Ford Motor Company pro Rakousko-Uhersko.
Syna ze slavné umělecké rodiny přivedl k filmu režisér František Vláčil. Spolupracovali např. na Údolí včel či Marketě Lazarové. Vrcholem jeho tvorby je spolupráce s Milošem Formanem a triumf
v podobě Oskara za kostýmy pro film Amadeus. V roce 1990 byl stejný tandem odměněn cenou Francouzské filmové akademie – Césarem – za snímek Valmont, který byl navíc opět nominován na Oskara za nejlepší kostýmy.
Theodor Pištěk se však léta věnuje především malbě. Na jeho nejznámějších obrazech pózují většinou vyleštěné automobily. V kontextu světového fotorealismu náleží k nejuznávanějším umělcům. V roce 2012 se uskutečnila retrospektivní výstava tvorby Theodora Pištěka v Národní galerii v Praze, ve Veletržním paláci. Spolu s Václavem Havlem a Jiřím Kolářem byl iniciátorem i zakladatelem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky. Po sametové revoluci, v roce 1990, navrhl Theodor Pištěk uniformy Hradní stráže. V roce 2000 mu Václav Havel udělil medaili za zásluhy I. stupně za vynikající umělecké výsledky. V roce 2003 mu byla udělena cena Český lev za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu a roku 2013 obdržel na festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.
Kontakt pro média
Kateřina Martykánová
e-mail: martykanova@zlinskyzamek.cz
tel.: 602 576 870